ПРАВА ДИТИНИ

Благополуччя дітей і їх права завжди викликали пильну увагу міжнародного співтовариства. Ще в 1924 році Ліга Націй прийняла Женевську Декларацію прав дитини. У той час права дітей розглядалися в основному в контексті заходів, які необхідно було прийняти відносно рабства, дитячої праці, торгівлі дітьми.

   Що таке право? Це відсутність обмежень, дозвіл на що-небудь. Існує документ міжнародного значення – «Загальна декларація прав людини», де закріплені цивільні, політичні, соціальні, економічні права, що належать кожній людині. (Прийнята 10 грудня 1948 р. ООН). Мета ООН – боротьба за мир і співпрацю між державами.

   Основная ідея цього документа полягала в тому, що людство повинне давати дітям краще з того, що воно має. Але цей документ носив необов’язковий характер для держав. ООН стала розробляти великий документ про права дітей, щоб зробити їх забезпечення обов’язковим для держав.

Декларація прав дитини

    У 1959 році Організація Об’єднаних націй (ООН) приймає Декларацію прав дитини, в якій були проголошені соціальні і правові принципи, що стосуються захисту і благополуччя. За           Декларацією прав дитини дитина має право:

  • на сім’ю;
  • на турботу і захист з боку держави, якщо немає тимчасового або постійного захисту з боку батьків;
  • відвідувати школу і вчитися на рівних в правах;
  • вільно виражати свої думки; на власну думку;
  • на ім’я і громадянство;
  • на здобуття інформації;
  • на захист від насильства і жорстокого звернення;
  • на медичне обслуговування; на відпочинок і дозвілля;
  • на додаткову допомогу з боку держави, якщо є особливі потреби (наприклад, у дітей з обмеженими можливостями).

Конвенція про права дитини

   У період з 1979-го по 1989 рік Комісія ООН з прав людини, в якій брали участь фахівці з багатьох країн світу, підготувала текст Конвенції про права дитини. В порівнянні з Декларацією (1959 р.), де були 10 коротких, що носять декларативний характер положень (принципів), Конвенція має 54 статті, що враховує практично всі моменти, пов’язані з життям і положенням дитини в суспільстві. Вона не лише конкретизує, але і розвиває положення Декларації, покладаючи на тих, що прийняли її, правову відповідальність за дії відносно дітей.

   Конвенція про права дитяти була прийнята і відкрита для підписання, ратифікації і приєднання резолюцією 44/25 Генеральної Асамблеї ООН від 20 листопада 1989 р. Набрала чинності 2 вересня 1990 р. Цей день щорічно відзначається як Всесвітній день дітей.

    У цей день діти світу заявляють про свої права і про те, що держави повинні захищати їх права. Ми знаємо, що є випадки, коли порушуються права дітей. Не все в світі ще спокійно.

    У процесі підготовки «Конвенції про права дитини» її автори враховували наступні факти, що стосуються дітей з економічно неблагополучних країн:

   1)  покинуто своїми сім’ями близько 100 млн. дітей, які існують лише за рахунок виснажливої роботи, дрібної крадіжки, жебрацтва;

   2) 120 млн. дітей у віці від 6 до 11 років позбавлено можливості відвідувати школу;

   3) щорік близько 3,5 млн. дітей вмирає від захворювань, які піддаються профілактиці або лікуванню;

   4) у країнах, що розвиваються, 155 млн. дітей у віці до 5 років живуть в умовах абсолютної бідності.

    У 1991 році Україна приєдналася до Конвенції.

    У 1993 році в Києві створено Всеукраїнський комітет захисту дітей.

    Згідно з Конвенцією Україна у квітні 2001 р. прийняла Закон про охорону дитинства.

    Діти повинні знати свої права. Уміти їх відстоювати. Вивчення прав людини – це, перш за все, виховання упевненості в собі, терпимості. У кожної людини є права. Дитина теж людина, а значить і у неї є права.

    Вони відрізняються від прав дорослих:

   1) меншими можливостями захистити самого себе;

   2) фізичною і психологічною незрілістю;

   3) ранимістю;

   4) залежністю від опіки старших.

   Тому і права його в чомусь глибші, ширше, значніше, чим права дорослого. Права дитини — зведення прав дітей, зафіксованих в міжнародних документах з прав дитини. Згідно Конвенції про права дитини, дитина – це особа, що не досягла 18 років. Держава узяла на себе зобов’язання захищати дітей, тому вони мають такі ж права, як і дорослі.

    Конвенція проголошує дитину повноцінною і повноправною особою;

    Права, закріплені в Конвенції, щонайкраще забезпечують інтереси дітей.

    Це документ, що має міжнародне значення.

    Є орієнтиром для держав, що її підписали, в їх прагненні зробити життя дітей краще, щасливіше.

    Людство повинне прагнути до процвітання, щоб життя дітей було щасливим і прекрасним. Було більше радості в житті дітей. Яскраво світило сонце, було мирне небо над головою, щоб частіше лунав дитячий сміх, щоб поруч завжди були мама і тато. Діти, ви маєте право зростати в умовах свободи, розвиватися фізично і духовно здоровими. Жодна дитина не може бути об’єктом свавілля і повинна постояти за себе. Ви маєте на це права.

Людям із порушенням зору